Webinar – Containersituationen 2.0

Webinar – Containersituationen 2.0

26 oktober, 2021    
08:00 - 09:00
Digitalt
Via Zoom. Länk mailas kvällen före eventet.
Anmälan är stängd.

Containersituationen 2.0

7 Månader efter Ever Given – hur agerar vi i framtiden och vilka slutsatser kan man dra?

Ytterligare Covid-utbrott i Kina, köbildningar utanför USA och europeiska hamnar och åkeribrist i Europa (UK) sätter ännu mera press på den globala containernäringen och påverkar både globala som lokala företag.

Under webinaret diskuterades vi kring den nuvarande situationen och om hur lokala företag tacklat problemet, samt vad man behöver tänka på framöver för att säkerställa sina logistiska flöden. Detta är det andra av 6 webinar/seminarium som E-handelsstadens logistikgrupp arrangerar, under ledning av Peter Hietala.

Paneldeltagare:
Johanna Brorsson – Kerry Logistics
Henrik Bengtson – C Land Logistics
Peter Hietala – Easycom

Se webinaret HÄR!


Tillbaka till alla event

Kommande event

Vikten av branding i en digital era!

Vikten av branding i en digital era!

15 september, 2026
07:00 - 09:00

Konkreta strategier, internationella case och insikter kring hur företag kan nå igenom dagens kommunikativa brus.

Läs mer
Nätverksträff - HR-nätverket

Nätverksträff – HR-nätverket

18 september, 2026
11:30 - 13:00

Hur kan arbetsgivare agera tryggt och strukturerat vid skadligt bruk och beroende? Fredrik Lyrblad delar med sig av kunskap och konkreta verktyg för arbetslivet.

Läs mer
Se alla event